Gönderen Konu: Telif Tescil  (Okunma sayısı 4438 defa)

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Telif Tescil Nedir? Telif Tescil nasıl ve nerede yapılır? Maliyeti nedir?

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
FİKRİ HAKLARIN TESCİL VE KAYIT ALTINA ALINMASININ ÖNEMİ NEDİR?

Burada kısa ve temel hatlarıyla açıklamaya çalıştığımız gibi Fikri ve Sınai Haklar, Marka, Patent ve Telif Haklarında ki hukuki düzenlemeler Hak Sahiplerine bir çok haklar sağlamaktadır.

Ülkemizde bu konu üzerindeki çalışmalar henüz çok yeni olduğu gibi dinamik bir seyir izlemekte ve her gün gelişmekte ve değişmektedir.

Marka, Patent ve Tasarım Haklarından tam olarak yararlanabilmek için TPE’de tescil yapılması ZORUNLUDUR aksi halde yürürlükteki yeni kanunlardan yararlanmak mümkün değildir.

Telif Haklarında ise ilgili kanunlardan yararlanmak için kayıt ve tescil müracaatı yapmak ZORUNLULUĞU BULUNMAMAKTADIR.

Eser Sahibi, hak sahipliğini ispatlamak kaydıyla mevcut yasalardan yararlanır, Yalnız bu durumda Avukat Murat Eltutan’ın belirttiği üzere mahkemelerde mülkiyeti ve hak sahipliğini İSPAT ETME ZORLUĞU YAŞANMAKTADIR, bir diğer olumsuzlukta ülkemizde sıklıkla yaşandığı gibi gerçekte hak sahibi olmayan kötüniyetli kişilerin ilgili eseri adlarına  tescil ve kayıtlamaları halinde yaşanmaktadır. Bir eserin kötüniyetle sahiplenmesi ve tescil edilmesi halinde gerçek hak sahipleri telafisi güç maddi manevi kayıplarla karşılaşmaktadırlar, ülkemizde mahkemelerin yavaş işlemesi de mevcut mağduriyetin artmasına sebebiyet vermektedir.

Eser Sahipliğinde ispat kolaylığı sağlaması, kötüniyetli kişiler için caydırıcılık özelliği taşıması için tescil ve kayıt işlemlerinin yapılmasını önermekteyiz…

 

http://www.yazilimtescil.net/nedir.htm

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
TELİF TESCİL İÇİN
ELTUTAN PATENT
 

(212) 272 2800