Gönderen Konu: Telif Davaları  (Okunma sayısı 5312 defa)

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   Telif Davaları Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
HUKUK DAVALARI

 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yer alan hukuk davalarını üçe ayrılabilir:

-Tecavüzün Giderimi Davası;

Var olan ve halen devam etmekte olan bir tecavüze karşı, tecavüzün sona erdirilmesi talebiyle açılan davadır.

-Tecavüzün Önlenmesi Davası;

henüz gerçekleşmemiş fakat gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel bir tecavüzün önlenmesi talep edilmektedir

-Maddi ve Manevi Tazminat Davasıdır;

hak sahibi tecavüz sebebiyle uğradığı maddi ve manevi zararın giderimi için tecavüz edene karşı maddi ve manevi tazminat davası ikame edebilir.

Bunlarla beraber, FSEK, mali haklara tecavüzle ilgili olarak hak sahipleri lehine özel bir hüküm getirmiştir. Bu hükme göre ; Eser, eser sahibinin izni olmadan çevrilmiş, sözleşme dışı veya sözleşmede belirtilen sayıdan fazla basılmış, diğer biçimde işlenmiş veya radyo-televizyon gibi araçlarla yayınlanmış veya temsil edilmiş ise; izni alınmamış eser sahibi, sözleşme yapılmış olması halinde isteyebileceği bedelin veya emsal veya rayiç bedel itibarıyla uğradığı zararın en çok üç kat fazlasını isteyebilir. Yasaya göre, bu bedelin tespitinde öncelikle ilgili meslek birliklerinin görüşü esas alınacaktır.

Aynı zamanda devam eden tecavüzün önlenmesi ve tespiti amacıyla mahkemelerden İHTİYATİ TEDBİR ve TESPİT istenmesinde kanımızca büyük fayda vardır.

 

CEZA DAVALARI

  1-Manevi Haklara Tecavüz Halinde

  2- Mali Haklara Tecavüz Halinde

  3-Diğer Suçlar Olarak Ayrılmaktadırlar.

 

                                                                                                                            Eltutan Hukuk & Patent

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
2013 yılında TV yarışma programı formatım uyarlanarak yayınlandı. Ben piyasaya mail olarak ppt sunumu göndermiştim. Demo yapamadım. Davam 1.5 yıldır sürüyor. Bilirkişi aşamasında; bu yarışmayı maillediğim yapımcı firmalardan farklı bir firma yaptı. aralık 2014 tede yine mail ile paylaştığım bir tv yarışma formatım 44 gün sonra firma tarafından aynı ve temelde benzer özellikte bir programı yapıyoruz şeklinde mail ile cevaplandı. Hali ile şüpheli bir durum.Bu fikriminde mail ile paylaştığım firma yetkilisi sizden önce yurtdışından çok benzer format geldi; sizinki önce gelse idi sizinkini çekecektik; şimdi onu çekiyoruz dedi.Benim size sorumtv yarışma formatları ppt sunumu şeklinde gönderildiği halde benzerinin uyarlanarak yapılması ( ana fikir aynı, akış dekor vb. farklı, bölümlere yarılmış) FSEK e göre dava konusu olabilirmi. Nasıl sonuçlanabilir. Her iki fikrim ve formatımda noter kayıtlıdır. Mal delillerimde vardır.Özellikle ikinci olayda henüz yayınlanadığı halde frma yetkilisinin maili ve telefon görüşmemiz var. yani yakında yayınlanacak, şu an gizli tutuluyor. Bu konuda ne yapabilirim. Saygılar

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
MARKANIZ EMİN ELLERDE
ELTUTAN PATENT
 

212 272 2800