Gönderen Konu: Erişim Yasağına İtiraz  (Okunma sayısı 6884 defa)

Nurşah

  • Ziyaretçi
Benim, kendi şiirlerimi ve hoşuma giden şiirleri paylaştığım amatör bir web sitem var!
Sitem ne kadar amatör olmuş olsa da yaklaşık 5 yıldır bir emek harcadım, tüm sosyal paylaşım sitelerinde kendi çapımda reklamlarım var.

Geçen gün  Ankara Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ERİŞİME ENGELLEME KARARI verilmiş ve sitemin erişimi durdurulmuş. Bana hiçbir şekilde mahkemeden herhangi bir dilekçe gelmedi, savunmam alınmadı, vatandaşın birisi "şiirimi yayınladı" diye ihbarda bulunmuş mahkeme aslı astarı var mı? bu şiir gerçekte kimin diye araştırma zahmetine girmeden erişime engelleme kararı vermiş.

Yok durumu bana söyleseler ben o şiiri ilk ne zaman yazdığımı ispatlarım, hatta bir şiir dergisinde dahi ilk ham hali yayınlanmıştı daha sonra yenilemiştim!
Onun ötesinde diyelim ki şiirler benzer bu durumda sitemde yer alan binlerce sayfanın neden tamamı kapanıyor? o şiir sadece 1 sayfada belki 2 sayfada geçiyorken web sayfamın tamamı hakkında nasıl erişime engelleme kararı veriliyor?

Sulh ceza mahkemesi tarafından verilen bu erişime engelleme kararına karşı hangi hukuksal yollara başvura bilirim? Sitemi tekrar nasıl yayınlayabilirim.
 

Av.Şenkaya

  • Ziyaretçi
Öncelikle,
Erişime Engelleme kararı ile Site Kapama veya Sitenin Yayından Kaldırılması kararları teknik olarak çok farklı.
Erişime Engelleme sadece Türk sunucular üzerinden yapılan girişleri engeller ZenMate gibi programlarla bu engellere takılmadan web sayfalarını dolaşmak mümkün fakat genede nahoş bir durum.
Özellikle, siteyi ziyaret edenler sitenin niçin erişime kapatıldığını anlayamazlar, bu gibi durumlarda akla ilk gelenler SAHTEKARLIK, KİMLİK HIRSIZLIĞI, PORNO, TERÖR gelmektedir, kimsenin aklına teliften kaynaklı bir ihtilaf ilk olarak akla gelmez dolayısıyla site tekrar erişime açılsa dahi çok ciddi bir ziyaretçi trafiği kaybeder.

Maalesef  Mahkemeler bu tür şikayetlerde çok titiz davranmıyorlar, çoğu zaman haklı şikayetleri red ederlerken bazen akla hayale gelmeyecek şikayetleri kabul edip erişim engeli kararı veriyorlar.

Yapılması gereken, öncelikle dosyanın tamamının fotokopisini alıp, bu işlerden anlayan bir avukattan hukuksal destekle itirazda bulunmak gerekir.
Bildiğim kadarıyla itiraz süresi çok kısa 7 gün çok hızlı ve seri davranmakta fayda var.
İtiraz üzerine verilen karar kesin karar olup ayrıca temyiz edilmesi söz konusu değil bu nedenle itiraz ilk ve tek çare , rofesyonelce hazırlanması lazım.   

Kanunherkeselazım

  • Ziyaretçi
Son dönemlerde,
siyasileri internette yazılan yayınlardan korumak için çıkarılan bir kanun sayesinde, şık şikayet tak erişim yasağı kararı veriliyor.
Bu durumu fırsata döndüren bazı büyük firmalar rakip firmaların sitelerini akla gelmeyecek gerekçelerle şikayet edip siteyi erişime kapattırıp, haksız rekabet yapıyorlar.
Mahkemelerin bu talepleri çok dikkatle incelemesi lazım, günümüzde internet çoğu mağazalardan daha fazla satış yapıyorken sen adamın sitesini basit bir şikayetle nasıl kapatabilirsin?
Basit bir şikayetle, taksim meydanında ki bir mağazayı kapatabiliyor musun ki basit bir şikayetle koca bir siteyi kapatıyorsun?
Hukuk Bir gün Herkese Lazım! o yüzden tüketmeyelim...