Marka Patent Davaları Forum

Marka - Patent - Tasarım Hukuku => Tasarım Hukuku => Konuyu başlatan: Ziyaretçi - 12 Mayıs 2016, 15:03:27

Başlık: Tescilsiz Tasarımlar Hukuken Korunur mu?
Gönderen: Ziyaretçi - 12 Mayıs 2016, 15:03:27
   Ben yıllardır tekstil sektöründe çalışıyorum, yıllardır binlerce farklı model yaptık bunların bir çoğunu da kendimiz tasarladık. Tasarladığımız yaptığımız her modele tescil almaya maddi güç dayanmaz ara sıra bazı modellerimizi tescilliyoruz ama taklitciler tescilsiz ürünümüzü ürettiklerinde birşey yapamazmıyız, avukatımız yapamayacağımızı tescil olmadan bir hak ileri süremeyeceğimizi söylüyor. Bizim gercek tasarımcı olarak tescilsiz bir ürün üzerinde hiçbir hukuki hakkımız yok mudur?
Başlık: Ynt: Tescilsiz Tasarımlar Hukuken Korunur mu?
Gönderen: Ziyaretçi - 12 Mayıs 2016, 15:03:33
Tescilsiz tasarımlar TTK haksız rekabet hükümleri kapsamında korunur ama 554 sayılı Endüstriyel Tasarım KHK Yararlanmak için tescil şarttır.
Başlık: Ynt: Tescilsiz Tasarımlar Hukuken Korunur mu?
Gönderen: Ziyaretçi - 12 Mayıs 2016, 15:03:39
   
Sayın Seyfi Bey,

Geniş kapsamlı koruma sağlayan 554 Sayılı KHK yararlanmak için tescil şarttır ama tescilsiz tasarımlar için TTK haksız rekabet hükümleri uygulanabilinir ama burada karşı tarafın kötüniyetli olduğunu ve tasarımların size ait olduğunu ispatlama yükümlülüğündesiniz. Bu durumda bayağı zordur, mahkemede bu durumu sözlü olarak ispatlamak yetmez elle tutulur gözle görülür kanıtlara ihtiyaç var.
Başlık: Ynt: Tescilsiz Tasarımlar Hukuken Korunur mu?
Gönderen: Ziyaretçi - 12 Mayıs 2016, 15:03:46
sayın arkadaşlar tasarım tescili öyle sanıldığı kadar yüksek miktarlarda değil o bakımdan TTE de tüm tasarımlarını tescil alıp hukukun güvencesini hissetmek en akıllısı.

Ayrıca uygulamada sıklıkla yapıldığı gibi ya taklitçi tasarımın tescilini alsa sen ona TTK hükümleriyle dava açmaya çalışırken Taklitçi sana Tasarım Hukukuyla karşılık vermesi içten bile değil
Başlık: Ynt: Tescilsiz Tasarımlar Hukuken Korunur mu?
Gönderen: Ziyaretçi - 12 Mayıs 2016, 15:03:54
Ülkemiz fikri mülkiyet hukuku alanında 1995 yılında 554 sayılı KHK nın kabulune kadar tasarım koruması için spesifik bir düzenleme bulunmamaktaydı.Haksız rekabet hukukuna ilişkin hükümler ve tasarımın aynı zamanda bir eser niteliğini taşıması halinde Fikir ve Sanat Eserleri Yasasında yer alan[ (m.2 (1),b. 3;m.4(2)] hükümleri boşluğu doldurmaktaydı .Ancak yeni ve özel düzenleme yürürlüğe girdiği halde hak sahipleri ve uygulamacıların taleplerini , kümülatif koruma olanağından yararlanarak ,olası bir hükümsüzlük davası ile tescilin kaybı korkusuyla KHK ‘nın hükümleri yanında haksız rekabet hükümlerine de dayandırdıkları görülmektedir.Oysa yasal koşulları taşımadığı anlaşılmakla iptal edilen bir tescile rağmen davacının haksız rekabet savının da zayıflayacağı öngörülebilir.
Başlık: Ynt: Tescilsiz Tasarımlar Hukuken Korunur mu?
Gönderen: Ziyaretçi - 12 Mayıs 2016, 15:04:01
      
tescilli Korunuyor mu? da tescilsiz korunsun (:(
Başlık: Ynt: Tescilsiz Tasarımlar Hukuken Korunur mu?
Gönderen: eltutan - 22 Haziran 2017, 13:27:39
 Bu konuda açılan yeni konu başlığı ve paylaşımlar güncel mevzuat uyarınca tekrar değerlendirilmektedir

http://www.markapatentdavalari.com/tasarim-hukuku/tescilsiz-tasarim-korumasi/msg1781/#new