Gönderen Konu: Tescilsiz Tasarımlar Hukuken Korunur mu?  (Okunma sayısı 7892 defa)

Ziyaretçi

 • Ziyaretçi
   Ben yıllardır tekstil sektöründe çalışıyorum, yıllardır binlerce farklı model yaptık bunların bir çoğunu da kendimiz tasarladık. Tasarladığımız yaptığımız her modele tescil almaya maddi güç dayanmaz ara sıra bazı modellerimizi tescilliyoruz ama taklitciler tescilsiz ürünümüzü ürettiklerinde birşey yapamazmıyız, avukatımız yapamayacağımızı tescil olmadan bir hak ileri süremeyeceğimizi söylüyor. Bizim gercek tasarımcı olarak tescilsiz bir ürün üzerinde hiçbir hukuki hakkımız yok mudur?

Ziyaretçi

 • Ziyaretçi
Tescilsiz tasarımlar TTK haksız rekabet hükümleri kapsamında korunur ama 554 sayılı Endüstriyel Tasarım KHK Yararlanmak için tescil şarttır.

Ziyaretçi

 • Ziyaretçi
   
Sayın Seyfi Bey,

Geniş kapsamlı koruma sağlayan 554 Sayılı KHK yararlanmak için tescil şarttır ama tescilsiz tasarımlar için TTK haksız rekabet hükümleri uygulanabilinir ama burada karşı tarafın kötüniyetli olduğunu ve tasarımların size ait olduğunu ispatlama yükümlülüğündesiniz. Bu durumda bayağı zordur, mahkemede bu durumu sözlü olarak ispatlamak yetmez elle tutulur gözle görülür kanıtlara ihtiyaç var.

Ziyaretçi

 • Ziyaretçi
sayın arkadaşlar tasarım tescili öyle sanıldığı kadar yüksek miktarlarda değil o bakımdan TTE de tüm tasarımlarını tescil alıp hukukun güvencesini hissetmek en akıllısı.

Ayrıca uygulamada sıklıkla yapıldığı gibi ya taklitçi tasarımın tescilini alsa sen ona TTK hükümleriyle dava açmaya çalışırken Taklitçi sana Tasarım Hukukuyla karşılık vermesi içten bile değil

Ziyaretçi

 • Ziyaretçi
Ülkemiz fikri mülkiyet hukuku alanında 1995 yılında 554 sayılı KHK nın kabulune kadar tasarım koruması için spesifik bir düzenleme bulunmamaktaydı.Haksız rekabet hukukuna ilişkin hükümler ve tasarımın aynı zamanda bir eser niteliğini taşıması halinde Fikir ve Sanat Eserleri Yasasında yer alan[ (m.2 (1),b. 3;m.4(2)] hükümleri boşluğu doldurmaktaydı .Ancak yeni ve özel düzenleme yürürlüğe girdiği halde hak sahipleri ve uygulamacıların taleplerini , kümülatif koruma olanağından yararlanarak ,olası bir hükümsüzlük davası ile tescilin kaybı korkusuyla KHK ‘nın hükümleri yanında haksız rekabet hükümlerine de dayandırdıkları görülmektedir.Oysa yasal koşulları taşımadığı anlaşılmakla iptal edilen bir tescile rağmen davacının haksız rekabet savının da zayıflayacağı öngörülebilir.

Ziyaretçi

 • Ziyaretçi
      
tescilli Korunuyor mu? da tescilsiz korunsun (:(

eltutan

 • Yönetici
 • *****
 • İleti: 66
  • Profili Görüntüle
  • Eltutan Patent
 Bu konuda açılan yeni konu başlığı ve paylaşımlar güncel mevzuat uyarınca tekrar değerlendirilmektedir

http://www.markapatentdavalari.com/tasarim-hukuku/tescilsiz-tasarim-korumasi/msg1781/#new