Gönderen Konu: Tescilsiz Tasarım Koruması  (Okunma sayısı 6517 defa)

eltutan

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 66
    • Profili Görüntüle
    • Eltutan Patent
10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren SINAİ MÜLKİYET KANUNU uyarınca artık TESCİLSİZ TASARIMLARDA  Tasarım Hukuku kapsamında korunmaktadır!

Esasen Tescilsiz Tasarımlar mevcut düzenleme öncesi TTK kapsamında Haksız Rekabet Hükümleriyle korumaya tabiydi, şimdi tasarım hukuku açısından da koruma altına alındı.

Yapılan düzenleme uyarınca Yenilik ve Ayırt edici özelliğe sahip tasarımlar yaratılma tarihinden itibaren 3 yıl tescilsiz korumaya alınmıştır.
Tescilsiz tasarımlarda da YENİLİK ve AYIRT EDİCİLİK özelliği aranılmakta sadece koruma süresi 3 yılla sınırlanmış olmaktadır.

Bu düzenleme özellikle sezonluk tasarım yapan tekstil sektörü için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Fakat uygulamada ciddi problemlerle karşılaşılmaktadır; öncelikle TASARIM SAHİPLİĞİNİN ispatlanması şarttır ve bunun nasıl yapılacağı henüz içtihat olmadığından belirsizdir.
Diğer yandan YENİLİK ve AYIRT EDİCİLİK özelliğinin bulunup bulunmadı hususunda da kanımızca itiraz olmasa da Mahkeme ve Bilirkişilerce RESEN değerlendirme yapılmalıdır ZİRA yeni Tasarım Başvurularında artık Türk Patent Kurumu Yenilik incelemesi yapmaktadır.

Tescilsiz tasarımlar hakkında Resen Yenilik İncelemesi ve Sahiplik İspatı aranılmaması halinde "TESCİLSİZ TASARIMLARIN, TESCİLLİ TASARIMLARA NAZARAN DAHA FAZLA HUKUKİ KORUMA SAĞLAMASI" gibi fiili bir uygulama doğar ki bu durumda hukuk mantığına aykırı olur.

Marka ve Patent Vekili
Murat Eltutan


   

AvMicro

  • Ziyaretçi
Benim karşılaştığım bir olayda,
Vatandaş "Tescilsiz Tasarımlara" dayanarak D.İŞ Tespit davası açıyor ve İhtiyati Tedbir Talep ediyor.
Bilirkişi raporu; Tasarım Benzerliği ve İhlali şeklinde geliyor, Mahkeme daha rapora itirazı beklemeden 20.000TL gibi düşük bir bedelle İhtiyati Tedbir kararı veriyor ve icrayla uygulama yapılıyor ardından esas dava açılıyor.
Dosya bana geldiğine öncelikle "müvekkillerin ilgili ürünü en az 6 yıldır ürettiğine dair elimizde katalog, fatura ve internet görselleri ile teklif sipariş formları olduğunu gördüm"
Yaptığım araştırmada da davacının bu ürünü en az 10 yıldır ürettiğine dair bilgi ve belgelere ulaştım!
Netice itibariyle, dava konusu Tescilsiz Tasarım kanunun aradığı YENİLİK VASFINA haiz olmadığı gibi kanunda düzenlenen 3 yıllık koruma süresi dışında eski bir ürün.

Yukarıda Murat Beyin de çok güzel ifade ettiği gibi Mahkeme ve Bilirkişiler, Tescilsiz tasarım davalarında özellikle D.İŞ Tespit davalarında Resen Yenilik ve Hak Sahipliği araştırması yapmadan tedbir kararı verirlerse bu durumda Tescilsiz Tasarımların, tescilli tasarımlara nazaran daha fazla korunması gibi bir durum ortaya çıkıyor, İçtihatlar oluşana kadar verilecek kararlarla çok kişinin canının ciddi derecede yanacağı aşikar.
 
 

weber Ali

  • Ziyaretçi
Tescilsiz tasarımlar, yeni kanun öncesi Haksız rekabet kapsamında korunurken öncelikle Hakimler, tasarım sahipliği konusunda ciddi ispat şartı arıyorlardı hatta faturaları ispat için yeterli bulmuyorlardı çünkü faturalarda  modeller belli olmaz diye, yukarıda anlatılanlara bakılırsa  yeni düzenleme sonrası Hakimler artık sahiplik araştırması yapmadan her dava açan gerçeği söylüyor ve iyiniyetliymiş gibi davranıp karar verdiği anlaşılıyor.
Kanımca  haksız rekabet kapsamında verilen içtihatların Hakimler tarafından dikkate alınması mağduriyet sayısını azaltacaktır.