İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - ilke

Sayfa: [1]
1
Çalıntı tabloda Yargıtay’dan tokat gibi karar

'Çalıntı tablo' davasında yerel mahkemeden sonra Yargıtay da ressam Metin Asağ’ı haklı buldu ve ressam İsmail Acar'ın, Asağ'a tazminat ödemesine hükmetti.

AA – AKŞAM Gazetesi

Yıllardır süren dava sonuçlandı... Ressamlar Metin Asağ ile İsmail Acar arasındaki tablo davası Yargıtay'ın kararıyla sonuçlandı. Yargıtay, ressam Metin Asağ'ı haklı bulup, İsmail Acar'ı tazminata mahkum etti.

Ressam Metin Asağ dava sonucu basın açıklaması yaptı;

BASIN AÇIKLAMASI          
Toprak Sanat Galerisi’nin İstanbul Lale Festivali Kapsamında 20 Nisan 2011-20 Mayıs 2011 tarihleri arasında düzenlediği METİN ASAĞ’ın “OTTOMAN TULİP” Resim sergisi öncesi “ÇİNİLİ LALE” İsimli çalışması hakkında, Ressam İsmail Acar tarafından yapılan haksız itham ve saldırıların tespiti ve maddi, manevi tazminat talebi üzerine 2011 yılında açtığı dava 2014 yılında İstanbul 2 Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinin 2011/179 E. ve 2014/214 K. Numaralı kararıyla sonuçlanmıştı.
Ressam Metin Asağ’ın Haklılığını Yargıtay Onadı!
Yargıtay, 'Çinili Lale' Davası Kararını Onadı.

Dava Dosyası ve Kararda;

-Dava Konusu “Çinili Lale” isimli çalışmanın Ressam Metin Asağ’a ait orijinal eser olduğu,
-Ressam İsmail Acar’ın “Çinili Lale” eserini sahiplenici beyanlarının gerçeğe aykırı olduğu,
-Ressam İsmail Acar tarafından 2011 yılında yapılan beyanlar ve iddiaların Hukuka Aykırılık taşıdığı, …

Yer almakta olup Ressam İsmail Acar’ın,Ünlü Ressam Metin Asağ’a  “10.000-TL manevi tazminat” ödemesine karar verilmişti!
Söz konu karar Ressam İsmail Acar tarafından temyiz edilmiş olup Yargıtay 11.Hukuk Dairesi 2015/689 E, 2015/8564 K. Sayılı İlamı ile temyiz itirazlarını ret etmiş ve Mahkeme Kararını onamıştır.

 “İstanbul (2) Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi,Türk hukuk sistemimize geçecek çok önemli bir kararla ,Ülkemizde bir ilke imza atmış ve temyiz sürecinde de.Türkiye’de ilk dafa yerel mahkeme tarafından verilmiş bir kararın YARGITAY tarfından da onandığı bir ilk yargı kararı olma özelliği taşımaktadır

Ressam İsmail Acar’dan Alacağımız Tazminatla Canlı Lalelerden Tablo yapacağım!

2011 yılından bu yana Sanat adına yürüttüğüm Hukuksal Mücadelemin nihayete ulaşması ve haklılığımın Yargıtay tarafından da onanmasının gururunu yaşamaktayım.Verilen karar Resim Sanatı alanında emsal niteliğindedir “
Artık hiçbir sanatçı, başka bir sanatçının eserlerini sahiplenici ve karalayıcı açıklamalar yapamayacaktır”. Verilen tazminat miktarı, kararın hukuksal önemi yanında kanımca önem taşımamaktadır!

Ressam İsmail Acar’dan alacağım tazminat miktarıyla önümüzdeki yıllarda İstanbul ve Laleleri adlı  “canlı lalelerden oluşan bir tablo çalışması” yapmayı planlıyorum.

Kararı veren Sayın Mahkeme Hakimlerine ve dava sürecinde sağladıkları hukuksal destek için Av. Murat Eltutan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Basına ve Kamuoyuna Saygılarımızla Sunarım.


2
3D yazıcılar, hayatın her alanına giriyor! Artık araştırmacılar ve mucitlerin fikirlerini hayata geçirmesi için milyon dolarlık tesislere ihtiyaç yok, 15/20 bin dolarlık kullanışlı bir yazıcıyla hayal ettiği ve tasarladığı birçok şeyi hayata geçirebilir. Üstelik ham maddeler çoğu zaman son derece ucuz, git torna sanayisine yerlerde demir tozları, talaşları gırla.

3D yazıcının bir diğer yan sanayisi bence ham madde tedariki olacak; demir, bakır, metal tozlar, plastik,silikon ve kimyevi ham maddeler kg hatta gram olarak paketlenip satılacak.
İmkanı ve vizyonu olan kişiler 3d malzemeleri işine girer.

3
Haber Paylaşım ve Yorumları / Ynt: Şeffaf Ahşap Üretildi
« : 19 Mayıs 2016, 14:10:09 »
Şeffaf ahşap,
bu haber benimde çok ilgimi çekmişti. Ahşap özelliklerinde fakat saydam, ilk başta ne işe yarar diye düşünüyor insan fakat düşününce bir defa cam gibi kırılgan değil aynı tahta gibi dayanıklı ve bir esnekliği var sonra işlemesi daha kolay al malzemeyi koy tornaya şekillendir, evde cam kesemezsin ama bunu testereyle kesebilir hatta duvara çiviliyebilirsin.

İlk başta çok saçma ve yararsız bir buluşmuş gibi bir algı yaratıyor fakat biraz düşününce son derece yaygın kullanıma sahip müthiş faydalı olacak bir buluş olduğu idrak ediliyor.
   

4
Patent Hukuku / Patent Arabuluculuğu
« : 13 Mayıs 2016, 14:44:45 »
Arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere Marka, Patent Davalarında artık ARABULUCUYA başvurmak zorunluluğu var!
Kalemden arabulucu ismi istediğimde tam yanıt alamadım, karşıma bir sürü isim çıkardılar.
Bunlardan hangisinin Patent konusunda uzman olduğu hatta ömrü hayatında patent belgesi gördüğünü nasıl bileceğim?
Buluş nedir? Patent Nedir? Patent Hukuku nasıl bir güvence sağlar? bunları bilmeyen bir arabulucunun yürüttüğü görüşmelerden nasıl sonuç alınacak?
 

Sayfa: [1]