Gönderen Konu: USUL PATENTİ NEDİR ?  (Okunma sayısı 5799 defa)

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Sevgili arkadaşlar, Patent mevzuatında bir usul patenti mevcut ama yapılan müracaat ve tescillere bakınca bu usul patenti tanımıyla örtüşmemekte, TPE her usul patenti başvurusunu neredeyse kabul etmekte özellikle başvuru şekli faydalı model olunca bir nevi otomatik tescil olmakta. TPE bültenlerini bazen inceliyorum, ya buna da tescil verilir mi ? denilen insanı hayrete düşüren o kadar çok tescil var ki bunların çoğuda usul patentine ait Örneğin; bir başvuru sahibi iki baza arasında ki bölmeyi kaldırıp daha geniş kullanım imkanı sağlar gerekçesiyle faydalı model almış bir vatandaşta taşların içini çeşitli aletlerle oyup içine çeşitli süslemeler yapılarak taşları süs eşyası olarak kullanma kısmına patent almış Bunların hepsi usul patenti olarak tescillenmiş bu iş bu kadar kolay mı?

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
USUL PATENTLERİ 551 SAYILI KHK 84.MADDEDE DÜZENLENMİŞTİR;

Usul Patentleri İle İlgili Haklar

Madde 84

 Belirli bir ürünün elde edilmesine ilişkin bir usul patentinin sahibi, söz konusu ürünün Türkiye'ye ithal

edilmesi halinde, bu Kanun Hükmünde Kararnamenin Türkiye'de o ürünün elde edilmesi ile ilgili olarak kendisine

tanınmış olan haklardan, ithal edilen bu ürünler için de, aynı şekilde yararlanır.

Patent konusunun yeni ürün veya maddelerin elde edilmesine ilişkin bir usul olması halinde, aynı özellikleri taşıyan her ürün ve maddenin patent verilmiş buluş konusu usule göre elde edilmiş olduğu kabul edilir. Aksini savunan kişi, bunu ispatla yükümlüdür.

Bu maddenin ikinci fıkrasında sözü edilen aksini savunma durumunda davalının üretim ve işletme sırlarının korunmasındaki haklı menfaati gözönünde tutulur.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Usul patent sistemi bence çok yanlış uygulamalara sebebiyet veriyor özellikle İHTİSAS MAHKEMESİ OLMAYAN YERLERDE patent konusunda uzman olmayan hakimler çok hatalı kararlar verebiliyor.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
ELTUTAN PATENT

“Markanız Emin Ellerde”

(212) 272 28 00