Gönderen Konu: Patentli ürünümü kopyalayanların ürünlerini toplatmak için ne yapmalıyım  (Okunma sayısı 6076 defa)

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   
Selam biz İstanbul’da çerçeve üreten bir firmayız,

Bilinen ve yaygın çerçeve modellerinin yanında yurtdışında olan ama Türkiye’de daha kimse tarafından üretilmeyen modelleri ve kendimizin tasarladığı onlarca model üretmekteyiz.

Türkiyede ilk bizim tarafımızdan üretilen ve dört yıldır sattığımız bir modelli rakip firma üretmeye başladı. Bir patent bürosuyla görüşüp modelin patentini aldık.

Modelimizi taklit eden firmaya karşı toplatma yapmak istiyorum, haklarım nedir? Maliyeti süreci ne olur?

Avukat arkadaşlar yanıt yazarsa bilgilerini paylaşırsa sevinirim sağ olun.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Zafer bey çerçevelerin görüntüsünün modelinin tescili tasarım tescilidir. Tasarım tescil belgesi alındıysa aynı marka patent tescilleri gibi 554 sayılı khk kapsamında korunur, maddi manevi tazminat davalarını açabilirsiniz.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   
Slm tasarım tescili kapsamında tüm haklarını, maddi, manevi tazminat, işyeri kapatma, ticaretten men, ceza, toplatma,… vb hepsini mahkemeden isteyebilirsin ama   yurtdışında bilinen ve dört beş yıldır üretilen bir ürüne aldığın tescil belgesi bana kalırsa pek sağlam bir belge değil sen dava açtığında vatandaşta senin belgenin iptalini isteyebilir dava açmadan evvel iyi düşün

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Zafer Bey, Endüstriyel tasarım tescillerinde, hernekadar TPE araştırma ve inceleme yapsada bu yeterli olamayabilir, eğer yayına çıktığında da herhangi bir itiraz olmamışsa çoğunlukla tescil belgesi alınır, bununla birlikte siz ürünün kendisi ve benzerleri için tekel hakka sahip olursunuz, yani kanunen rakipleriniz tasarımınıza benzeyen (halk arasında 7 yerinde benzerlik olmayacak diye bir kanı vardır bu doğru değil, bazen 2 bazende 20 bölgedeki farklılıklar ürünü özgün kılabilir, doğrusu 5 duyu organıyla algılanabilen ayrımlardır) ürünlerin satışını, reklamını, üretimini yapamazlar, sizden lisans edinmesi gerekir. Ancak burada özel bir husus vardır, Tasarım Tescile müracaattaki dosyanızın sağlıklı hazırlanmış olması yani koruma sınırları kapsamı önemli olduğu gibi, tasrımınızın yenilik özelliğini (1 yıl içerisinde ürünün piyasaya sunulmamış olması gerekli) taşıması da dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Daha önce piyasaya ürün duyrulmuş ve biriside bunu belgelerle isbate edebiliyorsa mahkeme yoluyla tescilinizin iptalini isteyebilir. Yani gerçekten Patent konusunda işinin ehli birinden danışmanlık alırsanız, sağlıklı bir karara varmış olursunuz. Saygılarımla

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi

ELTUTAN PATENT

“Markanız Emin Ellerde”

(212) 272 28 00