Gönderen Konu: Patenti alınmış bir ürüne benzeyen başka ürünü patentlemek  (Okunma sayısı 6465 defa)

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Değerli arkadaşlar

Bir avukat arkadaşımın baktığı davada ünlü bir kalem firması kalemin şeklini üç boyutlu marka olarak tescillemiş (6 köşeli turuncu kırmızı boyuna çizgili) , başka firmalar farklı renklerde farklı markalarda kalem üretselerde firmanın avukatları marka tecavüzüne dayanarak işlem yapmaktalar.

Bir kalemin görüntüsünü üç boyutlu marka olarak tescil ettirmek mümkünmüdür?

Mümkünse iki kalem arasında benzerlik incelemesi hangi kritere göre yapılacak yani marka hukuku uyarınca TÜKETİCİ kriterine göre mi yoksa end. Tasarım hukuku uyarınca BİLGİLENMİŞ KULLANICI kriterine göre mi yapılacak.

6 köşeli boyuna turuncu kırmızı çizgili kaleme üç boyutlu marka tescili verildiyse,  6 köşeli mavi sarı kalem veya farklı renkte dizaynda kalemler üç boyutlu marka tescili alamaz mı?

Görüş ve katkılarınızı bekliyorum

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
      
Slm Bursalı, ilginç bir dava öncelikle TPE’DE 3 boyutlu marka tescili yapılıyormu araştırmak lazım, yapılıyorsa hangi tarihten itibaren başlanıldı, mevzuatı dayanağı nedir?

Bu konuları araştırıp elde ettiğim bilgileri paylaşacağım, dava hakkında daha ayrıntılı bilgi verirsen sevinirim dava bilirkişiye gitmişmi ? bilirkişi raporu nasıl? Arkadaşının ve karşı tarafın iddia ve savunmaları nasıl ?

Daha fazla bilgi lütfen…

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi

10 yıldır marka patent işiyle uğraşıyorum daha bir tane bile üç boyutlu marka tescili yaptıran çıkmadı :P

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Sayın arkadaşlar, 3 boyutlu marka tescilleri avrupada son yıllarda çok yaygın, ülkemizde de mevzuat 3-5 yıldır buna imkan tanımakta, bizde patent işiyle uğraşmaktayız daha hiç 3 boyutlu marka tescil işi gelmedi ama ürünle birlikte ürünün üzerindeki markayı tescil ettirmek için bir çok müracaat yaptırdık

Yani vatandaş bize geliyor örneğin elinde kalem var sen bu kalemin fotoğrafını çek üzerindeki markayı öyle tescil ettir, tescil belgesinde kalemin resmide gözüksün diyor bizde bu yönde müracaat yapıyoruz

Acaba davaya konu marka bu şekilde alınmış bir tescil olamaz mı, bana kalırsa büyük ihtimal bu şekildedir.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi

ELTUTAN PATENT

“Markanız Emin Ellerde”

(212) 272 28 00