Gönderen Konu: Patent Yenileme İzmir Manisa  (Okunma sayısı 4729 defa)

eltutan

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 66
    • Profili Görüntüle
    • Eltutan Patent
Patent Yenileme

Türkiye’de Patent koruma süresi her yıl yenilenmek kaydıyla 20 yıl, Faydalı Model koruma süresi her yıl yenilenmek kaydıyla 10 yıldır.

Koruma süresinin uzatılması için TürkPatent nezdinde patent / faydalı model yenilenmesi için başvuruda bulunmak gerekir. Yenileme başvurusu, patent / faydalı model koruma süresinin bitiminden önceki 6 ay içinde veya cezalı ücret ödenmesi koşuluyla koruma süresinin bitiminden sonraki 6 ay içinde yapılabilir.

Patent / faydalı model başvurularının tescil edilmesiyle birlikte her yıl yapılması gereken yenileme süresinin takip yükümlülüğü başvuru sahibine (müvekkile) geçmektedir, Patent vekilinin sorumluluğu başvurunun olumlu veya olumsuz sonuçlanmasıyla bitmektedir.

Tescil sahipleri (müvekkiller), ilk yıllarda yenileme sürelerini düzenli olarak kendileri takip etseler de zaman içinde unutabilmekte ve yenileme süresini kaçırabilmektedirler.

Süresi içinde yenilenmeyen veya usulüne uygun yenilemesi yapılmayan patent / faydalı model tescilinin koruması biter. Yenilenmediği için koruma süresi biten buluşlar artık kamuya mal olur.
Patent ve Faydalı Model tescillerinin yenileme süresinin kaçırılmaması önem arz etmektedir, Maalesef bazı tescil sahipleri yenileme ücreti olarak talep edilen sembolik ve cüzi hizmet fiyatını ödememek veya daha az ödemek için yenilemeyi kendileri yapmakta veya kendilerine haber verildikten sonra daha düşük fiyata başka patent vekillerine yaptırmaktadırlar Halbuki talep edilen ücret sadece yenileme işlemi için olmayıp dosyanın 1 yıl boyunca sistemde gözlem altına alınması ve süresi içeresinde sahibine haber verilmesi içindir. 

Eltutan Patent ve Hukuk Ofisi, yazılı talep ve makul ücret karşılığı müşterilerinin patent / faydalı model yenilenme sürelerini takip etmektedir.
Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Kayseri, Konya, Samsun, Trabzon, Tekirdağ, Kocaeli, İzmit, Sakarya, Mersin, Antalya, Denizli, Diyarbakır, Mardin, Van başta olmak üzere yurdun her köşesinden binlerce müşteri memnuniyetine sahibiz.
Marka, Patent, Tasarım yenilemeleri hakkında bilgi almak için tarafımızla irtibata geçebilirsiniz…+90 (212) 272 28 00
http://www.eltutanpatent.com/patent/patent-yenileme