Gönderen Konu: Patent İtiraz  (Okunma sayısı 3280 defa)

Osman Şan

  • Ziyaretçi
Sevgili Arkadaşlar,
Vatandaşın birisi, yurt dışında yıllardır bilinen, üretilen hatta ülkemize ithal edilen bir ürünü Faydalı model patenti almış.
Tescil şu an yayın aşamasında, tpe'en öğrendiğime göre yayın aşamasında itiraz yapma imkanı var.
Yapılacak itirazda belirtmem gereken önemli hususlar, talepler neler olmalıdır.
Emsal olabilecek karar veya dilekçe örneği paylaşırsanız çok iyi olur.
Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Ayhan

  • Ziyaretçi
Patent ve faydalı model tescilleri çok teknik hususlardır;
deneyimlerime göre "vatandaş tarafından benzer bulunan bir çok ürün için alınan patent ve faydalı model aslında farklılık arz eder"
Örneğin; Çamaşır Makinesi hakkında bir patent başvurusunu ele alalım, Günümüzde herkes çamaşır makinesinin yeni olmadığını bilir peki ama alınan patentler neyin nesi oluyor? İşte bu soruyu cevaplamak için patent tescil belgesini ayrıntılarıyla incelemek teknik çizimlere ve özellikle istem kısmına bakmak lazım. İnceleme yaptığınızda çoğu zaman alınan patentin "çamaşır makinesi üstünde yapılan basit ama etkili bir iyileştirmeye  / buluşa alındığını" görürsünüz...

PatentMarka21

  • Ziyaretçi
Marka, Tasarım, Patent birbirlerinden farklı kavramlar olup Patentte kendi içinde İncelemeli,incelemesiz ve faydalı model olarak ayrılır.
İtiraz yapılacak başvurunun hangisi olduğu çok önemlidir; söz konu belge incelemeli patentse ve yayına çıktıysa bu durumda işin çok zor zira teknik ve yenilik araştırmasından geçmiş bir buluşu ne tür bir belgeyle iptal ettirebilirsin ki?
Söz konu başvuru incelemesiz patentse bu durumda işin nispeten daha kolay aynı durum faydalı model içinde geçerlidir.
İtiraz edecek kişinin elinde sağlam doneler, belgeler yoksa bu durumda itirazı yapacak patent vekiline çok iş düşer patent vekilinin araştırma yapması gerekir bu da ayrıca ücret ve masraf gerektirir.

Yasin

  • Ziyaretçi
Faydalı model belgesine TPEde itiraz etmek yerine tescil sürecinin tamamlanması akabinde hükümsüzlük davası açmak daha mantıklı olabilir! bunu Avukatınız bi değerlendirsin zira bildiğim kadarıyla faydalı model başvurularına yapılan itirazları tpe tam değerlendirmiyor sadece başvuru sahibine iletiyor o da belgede ısrar ederse tescil yapılıyor dolayısıyla itirazla olumlu sonuç almak pek mümkün olmaz. Bu durum sadece faydalı modeller için geçerli diğer tesciller de böyle bir durum yok.