Gönderen Konu: Patent aldım ama nasıl kullanırım  (Okunma sayısı 6612 defa)

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Sitenizde ki tartışmaları, bilgi paylaşımınızı inceledim çok hoşuma gitti

Sizinle bir sorunumu paylaşmak istiyorum.

Ben yurtdışında faaliyet gösteren bir firmanın Türkiye distibitörüyüm , 15 yıla yakın bir süredir Türkiye’de ürünleri ben satıyorum. Ben ürünlerini satmadan önce değil yurtdışı firma ürünleri dahi ülkemizde bilinmiyordu. 15 yıldır onlarca pazarlamacı binlerce kişiyle görüştü onbinlerce katalog dağıttırdım, birçok fuara katıldım hatta ürünler piyasada tutsun tanınsın diye maliyetine ürün sattım.

Ben ürünlerin tanıtımını yapıp piyasada Pazar oluşturunca bazı uyanıklar yurtdışındaki üreticiyle temasa geçtiler, durumu öğrenince ürünlerin patentini aldım.

Üretici firmayla aramda şuan sorun yok ama ileride sorun çıkarsa ben aldığım patentle başkalarının bu ürünü satmasını nasıl engellerim ? 

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   
Sayın 67li;

Ürünlerin patentini aldım derken ifade etmek istediğimiz husus MARKA TESCİLİ Mİ?

Patent bir ürünün çalışma/üretime usulüne alınır, ürünlerin isimlerinin tescili ise marka tescilidir ama halk arasında hep patent almak şeklinde söylenir.

Zaten 15 yıldır bilinen ve kullanılan bir ürün patent tescili alamaz ancak müsaitse marka tesciline konu olur.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   
Arkadaşlar

Lütfen 67li nin yazısını dikkatli okuyun, vatandaş markanın gerçek hak sahibi değil, gerçek hak sahibi yurtdışındaki üretici firma Nasıl olup da diğer vatandaşların markayı kullanmasını engelleyecek.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   
Avukat Rahmi kardeşim gene asmış keşmiş vatandaş distibitör markayı tescil ettirmekteki amacı her ne kadar mantıklı ise dehukuk karşısında kötüniyetli, gerçek marka sahibinin rızasını almadan tescil yaptırmış.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   
Sevgili arkadaşlar,

Ben marka dava sonucunda hükümsüzlük edilir mi edilmez mi onu tartışmadım yorumlamadım.

67li ne soruyor “Üretici firmayla aramda şuan sorun yok ama ileride sorun çıkarsa ben aldığım patentle başkalarının bu ürünü satmasını nasıl engellerim?” diye soruyor.

Yani yurtdışındaki üretici firma ile sorun yok, ileride olursa o zaman “markanın hükümsüzlüğü” olur mu? Olmaz mı? Onu ayrıca hukuken değerlendiririz ama vatandaşın asıl sorunu    “başkalarının bu ürünü satmasını” engellemek. Marka TPE de 67li adına tescilli ise elbette ki 551 sayılı marka mevzuatının kendisine tanıdığı tüm hakları kullanabilir.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Avukat Rahmi bey doğru söylüyor, arkadaş markayı TPE de tescillemiş atı alan Üsküdar ı geçmiş, marka tescili hükümsüz kılınmadıkça tescilli markanın sahibine tanıdığı tüm hakları kullanır.

Ayrıca Rahmi Beyin yüzeysel değindiği bir husus da yurtdışındaki firma marka üzerinde ki hukuksal ve mülkiyet haklarını tüketmiş olabilir, bir diğer husus da üretici yurtdışı firmanın acaba kendi ülkesinde tescili var mı ? Kendi ülkesinde tescil alamamışken Türkiye de nasıl tescil alacak

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   
Tüm katılımcı ve ziyaretcilere selam;

Hukuk yorum olayıdır ve birçok yorum kendi açısından doğrudur.

Avukat Rahmi Beyin yorumuda buna karşı çıkanların yorumuda haklılık içermektedir.

Yurtdışındaki firma Türkiye de ki distribitörünün marka tescili yaptırdığını biliyorsa ve buna uzun bir süre ses çıkarmadıysa artık marka üzerindeki haklarından zımnen vazgeçmiş sayılır ama distribitör tescilde kötüniyet taşıyorsa bu durumda hukuk farklı yorumlanır.

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Sayın meslektaşlarım.Müvekkili olduğum şirket Yurtdışında bir markanın distrıbütörü ve Türkiyede markayı tescil ettirdi.İstanbulda önümüzdeki günlerde bir fuarda İstanbuldaki bir şirket markayı sergilicek ve ben sergilendiğine dair fotoğrafları çektirtip ve aynı zamanda dava açmayı düşünüyorum.Tescil hakkımıza dayalı olarak.Bu hususta deneyimi olanlardan davanın seyri açısından bilgi almak isterim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
ELTUTAN PATENT

“Markanız Emin Ellerde”

(212) 272 28 00