Gönderen Konu: Haksız Yere Yapılan Yazılım Tespitine Karşı Tazminat Alabilirmiyim?  (Okunma sayısı 6045 defa)

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   Sayın Hukukçu Arkadaşlar; Benim firmam, makine imalatı yapmaktadır. Firmamın bulunduğu sanayi bölgesinde sık sık bilgisayar yazılımları için baskın yapmaktalar, son 5 yıl içersinde firmama 3 kez baskın yapıldı. Baskınlarda hiçbir suç unsuru bulunamadı zaten bulunamaz çünkü tüm yazılımlar hatta en sıradan yazılımları dahi lisanslı olarak aldım. Hakimler Avukatlar ellerinde çanta sık sık baskın yapıyor ama baskın anında firmamın imalatı sekteye uğruyor, konu komşuya rezil olmak bir yana , görüşmeye gelen müşterilerimize karşı zor duruma düşüyoruz. Firma müdürümüz akşama kadar karakolda suçluymuş gibi ifadeye çekiliyor. Firmamızın prestiji zarar görüyor. Haksız yere yapılan bu baskınlara karşı maddi manevi tazminat davası açabilir miyim? Sevgiler saygılar

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
      
Müşterilerinin yanında seni küçük düşürdüler ve inceleme esnasında iş kaybına sebebiyet verdilerse dava açabilirsin diye düşünüyorum

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
Bu sorun sadece yazılım lisanslarında değil, fikri hakların her alanında çok yaygın.

Marka Patent Lisans işleriyle uğraşan Hukuk  Buroları hiç bir araştırma yapmadan sadece tespit edilecek bölgeyi belirleyerek o bölge içinde olan tüm firmalara yönelik arama kararı alıyorlar.

Hakimlerde bu işe bir dur, elinde arama yapmak istediğin yer hakkında şüphe uyandıran kanıt var mı? diye sormadıkça daha çok can yanar

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
      
Değerli Katılımcılar;

Genel AnlamdaTazminat Davasının Şartlarına Bakmak Lazım.

Tazminat Davasında ana kural bir haksız, hukuksuz fiil nedeniyle maddi değerlerdeki azalma meydana gelmiş ise açılmalıdır.

Burada yapılan eylem öncelikle hukuksuz değildir aksine Hukuk kararının (Delil Tespiti) uygulanmasıdır.

Bir diğer noktada kararı veren Lisans şirketinin avukatları değildir avukatlar birkısım deliller sunarak mahkemeden talepde bulunmuşlar mahkemede karar vermiştir.

Uygulamada bu yönde bazı davaların olduğunu ama olumlu bir sonuç alınamadığına şahit oldum Çünkü malesef Türkiye de lisanssız ürünler çok kullanıldığından bu durum dahi "haklı şüphe" sayılıyor.

Ama herzaman söylediğim gibi her olay farklıdır ve "at sahibine göre kişner"  Sayın Özulu firmasına 5 yıl içinde 3 kez arama yapıldığını belirtiyor acaba arama yapan firmalar aynımı yoksa farklı şirketler mi aynı ise o zaman artık "haklı şüpheden" bahsedilemez ve hukukun verdiği hakkı kötüye kullanmanın olduğunu kabul gerekir.

 

Ziyaretçi

  • Ziyaretçi
   eltutan

ELTUTAN PATENT

“Markanız Emin Ellerde”

(212) 272 28 00