Gönderen Konu: Marka Patent Davalarında Bilirkişilik  (Okunma sayısı 9889 defa)

Bilirkişi Seçimi

  • Ziyaretçi
Benim değinmek istediğim konu;

Marka ve Patent Davalarında aktif ve yoğun olarak bilirkişi olarak görev alan kişilerin büyük çoğunluğu fiili olarak Marka Vekilliği ve Patent Vekilliği yapmamaktadırlar.
Bu kişilerin büyük çoğunluğu TPE vekillik sınavını kazanmış fakat vekillik siciline kaydolmamış veya kaydolsa dahi aktif olarak vekillik yapmayan kişilerden oluşmaktadır.
Dolayısıyla başvuru ve tescil süreci konusunda hiçbir ciddi deneyime sahip değillerdir.
Örneğin; Marka sınıflandırmasını net olarak bilmemekte olup ihtilaf konusu olaylarda sınıf karışıklığına sebebiyet vermektedirler.
Özellikle Patent davalarında Teknik Çizimleri, İstemleri anlayamamaktadırlar.
Sonuç olarak bu yetersiz bilirkişiler tarafından hazırlanan raporlar nedeniyle yargılamalar uzamakta ve maalesef çoğu zaman eksik ve hatalı kararlar oluşmaktadır.

Diğer yandan, son zamanlarda Mahkemeler raporları Marka ve Patent Vekili olmayan bilirkişilere de sıklıkla yollamaktadırlar örneğin bir mobilya tasarımı ihtilafında Marka ve Patent Vekili bilirkişinin bulunmadığı sadece tasarımcı bilirkişilere dosyalar yollanmaktadır fakat bu bilirkişiler TPE kayıtlarını baz alarak rapor oluşturuyorlar.

 

zyrt

  • Ziyaretçi
Patent davalarında “bilirkişi” boşluğu giderek büyüyor

Marka ve patent alanında bilirkişi tayin edilecek kişilerin denetim altına alınması için de bir yasaya ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yamankaradeniz, “Marka ve patent alanında hazırlanan yasa taslağında, bir marka veya patent vekilinin müvekkili adına işlem yapabilmesi için avukatlık mesleğine benzer şekilde belirli bir süre (1-2 yıl) staj yapması öngörmektedir. Aynı durumun patent davalarındaki bilirkişilik yapacak kişiler için de istenmesi yerinde olacaktır veya faal olarak patent vekilliği yapan kişiler bilirkişilik yapmalıdır

http://www.destekpatent.com.tr/basin-haberleri-detay/patent-davalarinda-bilirkisi-boslugu-giderek-buyuyor

celebi

  • Ziyaretçi
Bilirkişilerin yetersizliği nedeniyle mağdur olan çok firma var.
İfade edildiği üzere, dosyalar bir fiil vekillik yapmayan kişilere yollanmaktalar hatta ömrü hayatında hiç tasarım yada patent başvurusu yapmayan kişi dosyada inceleme ve değerlendirme yapıyor elbette bu durum çoğu zaman hatalı ve eksik kalmakta olup birilerinin canı yanıyor.

Bir dava dosyasında bir deva eksik ve hatalı rapor gelince bu raporu doğrultmak ve hukuku normal seyrine oturtmak çoğu zaman imkansız veya çok zor oluyor.

Marka ve Patent Vekilliği Meslek Birliği kurulmadan bu hatalı gidiş düzelmez!

Av Pehlivan

  • Ziyaretçi
Hatalı ve eksik bilirkişi raporu nedeniyle mağdur olmamak için kanımca dava açmadan önce veya dosya bilirkişiye gitmeden önce mutlaka ÖZEL BİLİRKİŞİ RAPORU alınmalı fakat bu önerim çoğu zaman Müvekkiller tarafından hoş karşılanmıyor zira müvekkil cebinden ekstra masraf çıkartacak bir öneriyi hoş karşılamamakta.
Oysa dava başında dosyaya konulacak teknik ve hukuki değerlendirme içeren bir özel bilirkişi raporu, dava dosyasının gönderildiği resmi bilirkişiye bir nevi kılavuzluk yapmış olur, onu hatalı değerlendirme yapmadan mümkün mertebe uzaklaştırır.
Resmi bilirkişiyi hata yapmaktan uzaklaştıramasa da en azından iki bilirkişi raporu arasındaki çelişki nedeniyle dosya tekrar yeni bir bilirkişi heyetine yollanır ve bir şansınız daha olur.

Dava başında özel bilirkişi raporu almanın müvekkiller lehine olduğunun mutlaka müvekkillere açıklanması ve ikna edilmesi gerekir.
 

Yaman

  • Ziyaretçi
Eltutan Patent,
Marka ve Patent davalarında Teknik ve Hukuki alanlarda özel mütalaa ve rapor oluşturmaktadır; ilgili alanlarda ihtilaf yaşayanların bilgi almasında fayda olduğu kanaatindeyim   http://www.eltutanpatent.com/haber/ozel-bilirkisi-raporu-patent-ve-marka-davalari