Gönderen Konu: Marka Hükümsüzlük Davası  (Okunma sayısı 4410 defa)

eltutan

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 66
    • Profili Görüntüle
    • Eltutan Patent
MARKA HÜKÜMSÜZLÜK DAVASI

SMK’da markanın tanımı ve marka tesciline engel olacak mutlak ve nispi ret halleri sayılmıştır.
Her ne kadar SMK marka için ret hallerini 5. ve 6. maddelerde tek tek belirlemişse de marka başvuruları hakkında karar veren memur haliyle insandır. Her insan gibi hatalı karar verip, ret edilmesi gereken bir başvuruyu tescil etmesi mümkündür.
SMK 25. madde   Marka Hükümsüzlük hallerini düzenlemiş olup genel olarak 5. ve 6. maddeye atıflar yapmaktadır.
Sıklıkla bir markanın gerçek sahibinin kim olduğu hususunda da ihtilaf yaşanmaktadır, özellikle güzel anlamlı ve yaygın kullanımlı kelimeler marka olarak tescil edilince ilk ve üstün hak sahibinin kim olduğu konusunda ihtilaf çıkması kaçınılmaz olmaktadır.
Marka ihlali/tecavüzü iddiasıyla karşılaşılan durumlarda sıklıkla karşı dava olarak Marka Hükümsüzlüğü veya Marka İptali davaları açılmaktadır.
Oysa önemli olan dava açmak değil, dava kazanmaktır! Davayı kazanabilmek için de dava öncesi, tüm hazırlıkları tamamlamak, davayı iyi konumlandırmak, davayı iyi anlatmak ve dava sırasında çıkabilecek tüm olasılıklara hazırlıklı olmak şarttır! 
Uygulamada çoğu marka hükümsüzlük davası yeterli delil, belge sunulmaması ve davanın iyi konumlandırılmaması nedeniyle ret edilmektedir. 
Bu nedenle, Marka hükümsüzlük davası açmadan önce “marka hükümsüzlük analizi” yapmakta fayda vardır.
Marka Tescili ve Marka Hukuku alanında uzman olan Marka Vekili Hukukçularca yapılacak analizde, hükümsüzlüğü istenen markanın tescil durumu, mutlak ve nispi ret nedenleri, mevcut delil durumu, zamanaşımı, yerleşik içtihatlar ve fiili uygulamalar..vs dikkate alınarak açılacak hükümsüzlük davasında izlenmesi gereken hukuki süreç ile davanın nasıl sonuçlanacağı hakkında öngörü elde edilir.

http://www.eltutanpatent.com/haber/marka-davalari

Marka ve Patent Vekili
Av. Murat Eltutan