Gönderen Konu: Marka Davası  (Okunma sayısı 4238 defa)

eltutan

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 66
    • Profili Görüntüle
    • Eltutan Patent
Marka Davası

Marka, unvan, logo ihtilaflarından kaynaklı tüm davalar genel olarak Marka Davası olarak adlandırılırlar.
Marka Davalarında öncelikle (SMK) Sınai Mülkiyet Kanunu ve (TTK) Türk Ticaret Kanunu hükümleri ile uluslararası sözleşmeler, yönetmelikler, tebliğler, içtihatlar dikkate alınır. Marka mevzuatı son derece yaygın ve kapsamlı olup güncel değişikliklerin takibi önem arz eder.

En Çok Karşılaşılan Marka Davaları;
MARKA İHLALİ / TECAVÜZÜ ve ZARARIN TAZMİNİ DAVASI
En sık karşılaşılan marka davasıdır! SMK 29. ve 30. Maddelerde düzenlenmiştir.
Marka ihlalinin çok ciddi hukuki ve cezai yaptırımları vardır; tecavüzün engellenmesi, üretim araç gereklerine el koyma, taklit ürünlerin imhası, hapis cezası ve uğranılan zararın tazmini bunlardan başlıcalarıdır.
İyi ve öngörülü açılan davalarda ciddi tazminat miktarlarına sıklıkla hükmedilmektedir.
Sınai Mülkiyet Kanunu özel ihtisas gerektiren bir konu olup başlıca büyük şehirlerde Fikri ve Sınai Haklar Hukuk / Ceza Mahkemeleri kurulmuştur.
Mahkeme Hakimleri, Fikri ve Sınai Haklar konularında meslek içi eğitime tabii tutulmuşlar ve uzmanlaşmışlardır. Dolayısıyla bir ihtisas Mahkemesinde görülecek davada da en azından Mahkeme Hâkimi kadar konuyu bilen, deneyimli ve ihtisaslaşmış uzmanlardan hukuki ve teknik destek alınarak davanın açılması ve sürdürülmesi faydalı olacaktır.
Her davada olduğu gibi tarafların iddia ve savunmalarını hukuki ve teknik olarak çok iyi açıklamaları gerekir. Dava öncesi tecavüzü kanıtlayan belgelerin, kıyaslama yapılacak numune ürünlerin, satış bilgilerinin, satış noktalarının…vs tüm delillerin toplanması gerekir.
Günümüz Hukuk Sistemi dikkate alındığında dosyanın Resmi Bilirkişi İncelemesine gitmesinden önce Özel Bilirkişi Raporu alınarak dosyaya sunulmasında da fayda vardır zira maalesef günümüzde resmi bilirkişilerin önemli bir kısmı bilgi ve teknik bakımdan yetersiz kalmaktalar veya iş yoğunlukları nedeniyle dava dosyasına gerekli özeni verememektedirler.
Ticari bakımdan son derece önem arz eden ve ciddi yaptırımları ve kazançları olan bir davada işi şansa bırakmamak gerekir…

http://www.eltutanpatent.com/haber/marka-davalari

Marka ve Patent Vekili
Av. Murat Eltutan